Väikelaen – võtta või mitte?

Facebook
Twitter
Email

Väikelaen on üks vanimaid krediidteenuseid laenuturul, kuid senini tarbijate seas väga populaarne. Kuna see laen on oma ideelt universaalne, siis sobib ta ühtviisi hästi nii väiksemate kui suuremate kulutuste katmiseks. Üldiselt väga suures summas korraga ühte laenu ei väljastata – 5000 € on selline keskmine piir, millest alates peaks hakkama mõne muu laenutoote poole vaatama.

väikelaen

 

Mille jaoks väikelaenu kasutada?

Nagu juba mainitud sai, siis on väikelaen üks universaalsemaid laenutooteid üldse, mida leida võib. Põhimõtteliselt on võimalik laenata ka vaid paarsada eurot, mis sobib hästi mõne finantsilise kriisi lahendamiseks. Hea näide on siin näiteks hambaravi, mille järele võib tekkida ootamatu vajadus. Laen on selle kulu katmiseks hea moodus, sest raha puudusel teenuse kasutamata jätmine ei tule sageli kõne alla.

Tegelikult on väikelaenude kasutamisel sadu erinevaid võimalusi, mis tähendab, et eraldi nimekirja siin pole mõtet välja tuuagi. Põhiline on teadmine, et laenuandja ei sea väikelaenu kasutamisele ühtegi piirangut ehk jätab raha kulutamise täies ulatuses tarbija otsustada. Laenuandja jaoks on oluline vaid üks: laenumaksed peavad vastavalt kokkuleppele olema õigeaegselt tasutud ning kui see tingimus on täidetud, ei ole kellelgi rohkem küsimusi!

Väikelaenu plussid:

  • paindlikud tingimused;
  • tagatist ei ole vaja;
  • keskmise suurusega väljastatavad laenusummad (keskmiselt kuni 5000€);
  • mõistlik intress;
  • vaba kasutusotstarve.

 

Kes pakuvad väikelaenu?

Väikelaenu on võimalik saada peaaegu igast Finantsinspektsiooni poolt väljastatatud tegevusloa alusel töötavast krediidiasutustest ja -andja käest. Väikelaenude puhul on praegusel ajal üsna levinud erinevad modifikatsioonid, mis uuema ajaga kaasas käivad. Ilmekas näide ühest sellistest uudistoodetest on krediidikonto, mis ühendab endas nii kiirlaenude kui ka klassikaliste väike – või tarbimislaenude plussid. Viska pilk peale ka Laenukompass.ee väikelaenude turu uuringule.

Krediidikonto töötab tegelikult virtuaalse krediitkaardi põhimõttel. Uue krediidikonto avamine tähendab tarbijale seda, et talle määratakse tema maksevõimest tulenevalt limiit, mida saab vastavalt vajadusele kas kohe korraga või osade kaupa kasutusele võtta. Seega on tema tööpõhimõte väga hästi ühilduv tarbija hetke vajadustega.

Krediidikonto kasutamine on samuti täiesti vaba ehk laenuandja ei küsi kunagi, mille jaoks raha kulutada plaanitakse. Ainus nüanss, mis väikelaenude ning krediidikonto puhul erisusena kõne alla võiks tulla, on intress või üldisemalt laenukulu. Tarbijatel on soovituslik väga täpselt jälgida, millistel tingimustel laenu väljastatakse, sest hooletu valimise tulemusel võib laenu kogukulu osutuda ebamõistlikult suureks.

 

Soodsaimad väikelaenupakkujad

Laenuvõrdlusportaali kiirlaenud.ee andmetel on soodsaimad väikelaenupakkujad.

  1. Raha24 väikelaen – KKM 27,24%
  2. Bigbank
  3. Bondora
  4. Moneyzen
  5. TFBank

Kasutada võib loomulikult ka teisi laenuvõrdlusportaale nagu nt Altero.ee või Financer.com

 

Millistele tingimustele peab väikelaenu soovija vastama?

Iga laenusoovija peab omama sellist sissetulekut (töötasu), mis võimaldaks probleemideta igakuist laenu teenindamist. On väga oluline, et laenutaotleja suudaks adekvaatselt hinnata oma maksevõimet. Mitte kunagi ei tohiks minna seda teed, et laenata liiga palju. Reeglina küsivad laenuandjad pangakonto väljavõtte ning selle alusel teevad põhjaliku analüüsi saamaks aru, kas taotlejale on mõistlik laenu anda.

Tasub meeles pidada! Laenu väljastamisest keeldumine on alati põhjendatud otsus ning tugineb konkreetsetele faktidele. Seda ei tasu võtta isiklikult vaid kasutada hoopis indikaatorina, et oma rahaasjad kontrolli alla saada. Uut taotlust jõuab olukorra paranemisel alati esitada!

Kuigi piisav sissetulek on põhiline näitaja, mis kinnitab laenuandjale fakti kliendi võimekusest võetud kohustust täita, ei pruugi see olla ainus ajend, millelt otsuseid tehakse. Juhul kui laenu taotlejal on olnud varasemast üleval maksehäireid ehk võlgnevusi, on samuti üsna suur võimalus selleks, et laenutaotlus tagasi lükatakse. Seega tasub pingutada, et oma maksekäitumine pidevalt korrektne hoida!

Autorist lähemalt

Autorist lähemalt

Tarbimislaenud.ee on sõltumatu portaal, mis seletab lahti tarbimislaenudega seonduvad põhimured ja küsimused. NB! Tarbimislaenud.ee ei paku finantsteenust ning me ei võta külastajate ees vastutust finantsotsuste langetamise eest.

Sisukaart